BOSHLANGʻICH MATEMATIKA: JUFT VA TOQ SONLAR
Nazokatxon Mamajonova
Uchkoʻprik tumani 52-maktab matematika fani oʻqituvchisi
Fotima Sharobidinova
Qoʻqon universiteti talabasi
Abstract
Ushbu maqola juft va toq sonlar haqidagi tushunchalarni muhokama qiladi. Juft sonlar (2, 4, 6, 8 va hokazo) 2 ga boʻlganda qoldiq 0 beradigan sonlar, toq sonlar (1, 3, 5, 7 va hokazo) esa 2 ga boʻlganda qoldiq 1 beradigan sonlardir. Maqolada ushbu sonlarning matematik fikrlash va raqamlarni klassifikatsiyalashdagi roli, shuningdek, ularni oʻrganish usullari keltiriladi. Juft va toq sonlar kundalik hayotda ham muhim oʻrin tutadi va bolalarning matematik koʻnikmalarini rivojlantirishda yordam beradi.
References
Oʻrinboyeva L.Oʻ. va boshqalar. Matematika 1-sinf. Darslik. – Toshkent: Respublika ta’lim markazi, – 2021, – 160 b.
Boyxonova, D.I. (2022). Boshlangʻich sinflarda matematika oʻqitish metodikasi. Pedagogs international research journal, 2(1), 256–259. https://doi.org/10.5281/zenodo.5931184
Mamajonov, S.M. “Differensial tenglamalar faniga kirish” mavzusini oʻqitishda IQ testlardan foydalanish. Journal of Science-Innovative Research in Uzbekistan, 2024, 2(2), 279-284.
Mamajonov, S.M. Maple dasturida funksiyalarning grafiklarini chizish. Kokand University Research Base, 2024, 475-480.
Apakov, Yu.P., Mamajonov, S.M. Boundary Value Problem for Fourth Order Inhomogeneous Equation with Variable Coefficients. Journal of Mathematical Sciences. – 2024, – 1-13.
Mamajonov, S.M. On the formulation and study of a boundary value problem for a fourth-order equation of parabolic-hyperbolic type in a pentagonal domain. Journal of Applied Science and Social Science. – 2024, – 14(06), – 79-86.
Apakov, Yu.P., Mamazhonov, S.M. Boundary Value Problem for an Inhomogeneous Fourth-Order Equation with Lower-Order Terms. Differential Equations. – 2023, – 2, – 188-198.
Apakov, Yu.P., Mamazhonov, S.M. Solvability of a Boundary Value Problem for a Fourth Order Equation of Parabolic-Hyperbolic Type in a Pentagonal Domain. Journal of Applied and Industrial Mathematics. – 2021, – 15(4), – 586-596.
Apakov, Yu.P., Mamazhonov, S.M. Boundary value problem for a inhomogeneous fourth order equation with constant coefficients. Chelyabinsk Physical and Mathematical Journal. – 2023, – 8(2), – 157-172.
Apakov, Yu.P., Mamazhonov, S.M. Boundary value problem for a fourth-order equation of parabolic-hyperbolic type with multiple characteristics, whose slopes are greater than one. Izvestiya Vysshikh Uchebnykh Zavedenii. Matematika. – 2022, – 4, – 3-14.
Mamajonov, M., Mamajonov, S.M. Statement and research method some boundary value problems for a class of fourth order parabolic-hyperbolic type. Vestnik KRAUNC. Fiziko-Matematicheskie Nauki. – 2014, – 1, – 14-19.
Mamajonov, S.M. The third boundary problem for a fourth-order non-homogeneous equation with constant coefficients. Bull. Inst. Math. – 2022, – 5(6), – 100-109.